Kategoria: Aplikacje dla urządzeń mobilnych

Nokia PC Suite i Sim Card Data Recovery

23Nokia PC Suite. Marka Nokia jest obecnie najpopularniejszą marką telefonów komórkowych na świecie. Cechuje je wytrzymałość, solidność, a także nowoczesność (zawsze to co pierwsze, to u Nokii). Podobnie jest z jej aplikacjami – ich prostota obsługi i bezawaryjność nie mają sobie równych. Taka sytuacja jest również z programem Nokia PC Suite – profesjonalnym narzędziem, które pozwoli połączyć się naszemu komputerowi z telefonem komórkowym, a następnie zgrać dane, skonfigurować telefon czy instalować/aktualizować oprogramowanie główne lub też dodatkowe. Możliwości jest naprawdę sporo, a przy tym interfejs zachowuje starą, sprawdzoną metodę, mówiącą o tym, żeby jak najbardziej ułatwić człowiekowi życie. Sam program jest w pełni bezpieczny i nie wymaga znajomości niczego prócz własnego telefonu i umiejętności poruszania myszką ;) dodatkowo jest on kompatybilny z największą ilością rzeczy dostępnych na nasz telefon, co nowsze wersje są stale rozwijane z powodu coraz to nowszych wersji oprogramowania typu symbian.

Sim Card Data Recovery. Wiadomo, że dużo informacji mamy na telefonie zapisanych w dwojakiej formie – w pamięci telefonu jak i w pamięci SIM. Wiadomym jest również, że istnieją (i stale poszerza się ich ilość) wirusy mobilne, a także i ludzie są nie omyłkowi i zdarza nam się popełnić błąd. Tak wiec albo nas może zaatakować wirus, albo nawet z pośpiechu możemy wykasować ważne informacje z telefonu, z pamięci jego jaki z pamięci naszej karty (np. ważny numer telefonu), a wtedy trzeba przyznać, że jest nieciekawie. Z pomocą przychodzi nam jednak Sim Card Data Recovery, z którego pomocą odzyskamy wszelkie, potrzebne nam dane. Jedynym wymogiem do korzystania z programu jest posiadanie czytnika kart SIM do komputera (obecnie nie należą one do najdroższego sprzętu), a wtedy nie będzie nam straszne odzyskanie ważnego sms’a czy kontaktu (a nawet i całej książki adresowej zapisanej na karcie). Sam program jest licencji testowej i wymaga późniejszej wpłaty sądzę jednak, że jeśli zajdzie taka potrzeba to nie będziemy się dłużej zastanawiali nad jego kupnem, tym bardziej, że jest to obecnie jedyny, w pełni działający (testowany przeze mnie osobiście) program tego typu w sieci.

Aplikacje dla urządzeń mobilnych

13Załóżmy następującą sytuację – jesteśmy świeżo co po zakupie najnowszego modelu i chcemy na przykład wrzucić na niego parę mp3 z komputera. Zakładamy również, że ma bluetootha, IRDE oraz możliwość łączności przez kabel. Mamy od wyboru zatem którą z tych trzech możliwości połączenia się z telefonem do komputera (warto jednak wspomnieć, że w dwóch pierwszy BT i IRDA są potrzebne również w komputerze). Z pomocą przychodzi nam, albo oryginalne oprogramowanie producenta dołączone do urządzenia, albo masa innych programów w sieci. Opierają się one na zasadzie zarządzania danymi i najczęściej to wygląda po prostu tak, że kopiujemy wybrane pliki, zarządzamy folderami, katalogami, ew. w nowszych telefonach instalujemy dodatkowe oprogramowanie. Możliwości jest doprawdy sporo, podobnie zresztą jak i samych programów więc jest w czym wybierać tym bardziej, że dużo programów jest w wersji nieoficjalnej do odpowiednich producentów jak i modeli telefonów komórkowych. Istnieją również programy do palmtopów oraz małych konsol nowej generacji (PSP, NDS).

PSP Content Manager, MyPhoneExplorer i Pazera Free Video to 3GP Converter

33PSP Content Manager. Jako, że PSP to poniekąd urządzenie mobilne to również zalicza się do tej kategorii podobnie jak jego menadżer zawartości nazwany PSP Content Manager. Dzięki niemu uzyskamy dostęp do zasobów muzycznych, filmowych czy zdjęciowych. Program oferuje również bardzo proste w użytku zarządzanie ową zawartością dzięki czemu nawet najbardziej złożone czynności będziemy mogli wykonać zaledwie dwoma/trzema kliknięciami myszką. Główną zaletą Content Managera jest jednak (pomijając fakt, że sama aplikacja jest w pełni darmowa) możliwość nagrywania i instalacji obrazów gier (ISO, UMD), zarządzanie plikami z gier (konfiguracjami, profilami, zapisami), a w najnowszej wersji programu autor dodał nawet możliwość podłączenia naszej konsolki do Internetu za pomocą tego właśnie oto programu, korzystając wtedy w pełni kompatybilnej z kanałami RSS przeglądarki dzięki czemu korzystanie z Internetu w konsoli będzie jeszcze łatwiejsze i przyjemniejsze. Zatem dzięki oto małemu i zarazem bardzo prostemu w obsłudze narzędziu możemy zrobić ze swojego PSP przenośne, multimedialne monstrum, które zachwyci każdego.

Na rynku mobilnym króluje obecnie dwóch producentów urządzeń mobilnych, a są nimi Nokia oraz SE (Sony Ericsson). Jako, że Nokia PC Suite była już omawiana czas na aplikację dedykowaną temu drugiemu producentowi, a mianowicie SE. MyPhoneExplorer to darmowy, niewiele ważący program, za pomocą którego ustanowimy połączenie na trasie komputer – telefon. Można by rzec, że MPE jest swoistym pakietem, w którego skład wchodzą liczne narzędzia. Każde z jest odpowiedzialne za daną funkcje – jedno sprawuje piecze nad aktualizacjami oprogramowania, inne z kolej nad instalacją aplikacji, następne za menadżer danych. Każde z nich jest zarazem proste w obsłudze więc powinien sobie poradzić każdy nawet bez ówczesnego studiowania samouczka. Sam program jest kompatybilnymi ze wszystkimi, multimedialnymi (no bo trudno wymagać, żeby był zgodny z np. modelem j220i) modelami Sony Ericssonów, a jeśli się uprzemy to i np. z Samsungiem się połączymy wiec jak sami widzicie możliwości jest sporo, a ja korzystając z owego programu już pół roku nie odkryłem wszystkich jego funkcji.

Pazera Free Video to 3GP Converter. Nie oszukujmy się, część telefonów jest po to aby nie tylko dzwonić, ale także, aby słuchać muzyki, łączyć się z Internetem, oglądać filmy (nie jest przecież przeszkoda gdy ekran mamy wielkości dłoni). Trzeba jednak pamiętać, że aby oglądać filmy na komórkach trzeba je najpierw przekonwertować do odpowiedniego formatu – w tym wypadku są to dwa formaty, 3GP oraz 3G2 zoptymalizowane tak, aby zajmować jak najmniej i jak najlepiej dostosowywać się do rozdzielczości ekranu. Do konwersji na owy format wykorzystywanych jest wiele programów, ja jednak przedstawiam najlepszy – program Pazera Free Video to 3GP Converter. Jak sama nazwa wskazuj, aplikacja ta jest w pełni darmowa więc o wydatki bać się nie musimy. Na tym jednak nie kończą się zalety programu, a dopiero zaczynają. Kolejnym, ważnym plusem jest bardzo przyjazny interfejs, który nie powinien sprawić nikomu żadnych problemów, oraz (a wręcz przede wszystkim) oferuje najlepszej jakości konwersję, tworząc plik o jak najlepszej jakości i kompatybilności, a także jak najmniejszej wadze dając naprawdę zadowalający każdego efekt.

Programy, a usuwanie blokady simlock

43Sprawa ta wiele razy była już poruszana na wielu forach internetowych. W końcu paru ludzi przygotowało kilka wersji programu, które rzekomo zdejmują blokadę simlock z telefonu. Prawda jednak jest taka, że każdy model komórki posiada inny sposób na zdjęcie blokady simlock. Do części są kody, do części programy, a do jeszcze innej części z kolei przychodzi na pomoc wyłącznie metoda „przez kabel”. Oczywiście nie musimy się męczyć ze zdejmowaniem samemu blokady simlock tym bardziej, że serwisy, które się znają na swojej robocie robią to w tym momencie za naprawdę śmieszne pieniądze? Wydaje mi się, że nie opłacalnym jest ściągać dziesiątek różnych programów ( z których część ma z pewnością wirusy), a które i tak najprawdopodobniej działać nie będą. Już lepiej poszukać w sieci odpowiednich kodów, które mogą zadziałać choć i to wiąże się z pewnym ryzykiem (no bo w końcu nigdy nie mamy pewności, że kod ten nie będzie szkodził naszej komórce). Uważam zatem, że najlepiej oddać komórkę w ręce specjalisty jako, że usuwanie simlocka przez netowe programy nie jest najbezpieczniejszym zajęciem.