Kategoria: Archiwizatory

7-zip i PowerArchiver

37-zip to stanowiący coraz większe zagrożenie dla komercyjnego WinRARa program do kompresji danych wykorzystujący swój własny format – 7z, aczkolwiek mimo tego obsługuje on wiele innych formatów (w tym wszystkie te, które uruchamiane są na WinRARze). Dodatkowo twórcy zapewniają (z czym się w pełni zgadzam), że konwersja do formatu 7z jest absolutnie najlepsza ze wszystkich innych pozostałych osiągając nawet do 10% lepsze wyniki w archiwizacji. Dodatkowo program łączy w sobie funkcjonalność (możliwość obsługi z linii komend) oraz bardzo przyjazny użytkownikowi interfejs, szerzej znany pod nazwą 7-zip File Manager – dzięki niemu bez problemu, zaledwie kilkoma kliknięciami myszki, wyszukamy, a następnie spakujemy/rozpakujemy interesujące nas pliki. Sama aplikacja natomiast jest jeszcze bardziej wydajniejsza niż wspominany już wcześniej WinRAR i nie powoduje ona żadnych spowolnień komputera (nawet na bardzo słabych maszynach) mimo iż możliwościami nawet prześciga WinRARa. Dodatkowym atutem jest fakt, że jest to program całkowicie darmowy. Czyżby miejsce WinRARa powoli przejmował właśnie owy 7-zip?

PoverArchiver to dziecko nieznanej szerzej w Polsce firmy ConeXware, Inc., które pozwala nam na tworzenie, rozpakowywanie i edytowanie (zarządzanie) naszymi archiwami. Jest on bardzo wygodny w obsłudze jednak posiada kilka całkiem niepotrzebnych bajerów, które są czasami dosyć toporne – najlepszym na to przykładem są na przykład skórki, które okazują się być pomysłem całkowicie nie trafionym – no bo w końcu po co nam zaawansowana obsługa skórek i wyglądu w programie archiwizacyjnym. Prócz tego aplikacja jest o wiele mnie stabilna i wydaja więc jest zdecydowanie rzadziej wybierana. Duży wpływ na ta decyzję miał z pewnością też fakt, że od pewnego czasu Power Archive z licencji Freeware zamienił się w program o pełno płatnych usługach. Fakt ten czyni PowerArvhivera programem co najwyżej średnim, jako że jest mimo co program średniej klasy, za który trzeba dodatkowo płacić. Wydaje mi się zatem, że z pewnością lepszym wyjściem będzie ściągnięcie najnowszej wersji 7-zipa, a jeśli ktoś ma pieniądze to z pewnością powinien zakupić WinRAR’a, który mimo, że płatnym to sprawdzony przez miliony osób, które potwierdzają jego pewność i niezawodność (w porównaniu do PowerArchiwe).

ZipGenius i KGB Archiver

4Można by rzec, że ZipGenius to urządzenie wielofunkcyjne. Produkt studia M.Dev Software bowiem prócz standardowej kompresji i dekompresji oferuje również szerokie możliwości szyfrujące oraz opcję konwersji pliku pomiędzy dwa dowolnymi programami, których rozszerzenie znajduje się na liście obsługiwanych przez program formatów (a ta jest dosyć spora bo przewyższa ona dwudziestkę). Dodatkowym atutem jest bardzo prosty w obsłudze interfejs (śmiem ręczyć nawet prawą ręką za to, że po minucie użytkowania z programu nawet największy laik znajdzie interesujące go opcje i tryby, które mimo ich ilości są bardzo łatwo dostępne co jest dodatkowym, bardzo ważną zaletą programu) i mnogość opcji kodowania/szyfrowania/ kompresji (mamy między innymi możliwość odczytywania i tworzenia obrazów CD/DVD co jest rozwiązaniem bardzo praktycznych), które powinny zadowolić każdego. Bardzo dobre (a na dodatek darmowe) wyjście dla tych, którzy potrzebują małego i sprawnego programu, który odwali za mnie kawał brudnej roboty. Gorąco polecam.

O KGB Archiver słyszał z pewnością każdy ten, który choć trochę interesuje się komputerami. Stworzony przez jednego człowieka (dodatkowo Polaka) archiwizator to obecnie najlepsze narzędzie (pod względem jakości kompresji) w sieci. Poziom wydajności jego kompresji daleko przegania to co oferuje nam WinZIP, WinRAR,a nawet 7-zip! Oczywiście to wszystko przekłada się na wymagania sprzętowe. Komputer wyposażony w 1,5 Gigahercowy procesor i przynajmniej 256 megabajty RAMu to absolutne minimum, żeby owej kompresji dokonać, dodatkowo program podczas pracy zżera bardzo dużo zasobów, aczkolwiek mimo tego dalej uważam że jest wart swej „ceny”. Prócz fantastycznych możliwości archiwizacyjnych posiada bardzo prosty i wygodny interfejs, w którym połapie się każdy. KGB Archiver jest kolejnym, wspaniałym dowodem na to, że „jak Polak chce to potrafi”. Ze wszech miar polecam KGB Archivera nawet tym najbardziej wymagającym użytkownikom, jako że z pewnością spełni ich oczekiwania, jako że kompresuje i archiwizuje on pliki na najwyższym stopniu zaawansowania powodując, że nic innego nie może się z nim w tej dziedzinie równać.

WinRAR i WinZIP

2WinRAR to (niestety) płatny program do archiwizacji i kompresji naszych plików stworzony przez firmę Eugen Roschal i od wielu, wielu lat stale rozwijany. Posiada w pełni profesjonalny interfejs graficzny i mnogość opcji. Dzięki niemu możemy między innymi (prócz standardowej archiwizacji) tworzyć archiwa SFX (samo wypakowujące się), dzielić nasze archiwa na mniejsze części, testować stworzone archiwa, a także je naprawiać i dodawać tzw. dane naprawcze, dzięki, którym będziemy mogli naprawić niedziałające archiwa. WinRAR jest zarazem programem, który obsługuje największą ilość archiwów. Dzięki nim otworzymy (prócz standardowych .zip i .rar) pliki z rozszerzeniem .ace, .bz2, .jar czy nawet .tar i .gz co dowodzi na to, że program posiada kompatybilność z prawie wszystkimi rodzajami folderów skompresowanych (jako, że to jedynie 1/5 pełnej listy obsługiwanych przez aplikację formatów). Dodatkowo narzędzie to działa bardzo stabilnie i wydajnie – proces archiwizacji jest skracany do absolutnego minimum i stara się on nie obciążać zbytnio zasobów komputera dzięki czemu mamy do czynienia z bardzo dobrym, prostym i wydajnym programem do kompresji i archiwizacji naszych danych.

Nie chcesz ściągać dodatkowego oprogramowania, a potrzebujesz szybko stworzyć archiwum? Na szczęście jest Windows z WinZIPem! WinZIP to archiwizator instalujący się wraz z systemem obsługujący i zarazem tworzący jeden typ archiwum, a dokładniej folder skompresowany typu .zip. Nie posiada on wiele funkcji, a wszystkie działania wykonujemy z poziomu paska kontekstowego. Oczywiście trzeba w tym momencie wspomnieć, że .zip to najbardziej prymitywne/najprostsze archiwum, w którym jesteśmy pozbawieni multum funkcji podobnie jest i z programem. WinZIPem nie stworzymy bowiem archiwum typu SFX, nie jesteśmy w stanie podzielić naszego archiwum na części czy też nie damy rady go w razie wypadku naprawić, a podczas tworzenia nie mamy możliwości dodania danych naprawczych. Tak czy inaczej WinZIP jest bardzo dobrą alternatywą dla tych, którzy nie potrzebują dodatkowych programów tylko po to, aby stworzyć jedno archiwum. Jest to program dla ludzi, którzy raz na jakiś czas potrzebują utworzyć archiwum (a w tym przypadku folder skompresowany), który jest im potrzebny „na gwałt”. Tacy ludzie z narzędzia Windowsa będą z pewnoscią zadowoleni.

Czym jest archiwizacja?

1Archiwizacja danych – co to właściwie jest? Archiwizowanie pliku to jest pakowanie go do (jak z pewnością trudno wywnioskować) archiwum tudzież folderu skompresowanego. Ma to na celu poprawienie bezpieczeństwa naszych plików, zmniejszenia ich rozmiarów oraz włożenia wszystkiego na jedno miejsce. Archiwizacja plików jednak mimo zmniejszenia wagi pliku w żadnym wypadku nie powoduje utraty jakości. Na dzień dzisiejszy jest kilka rodzajów archiwów, a najpopularniejszym z nich jest WinRAR oraz 7-zip. Archiwizacja może się odbyć na zasadzie utworzenia zwykłego archiwum, ale może być również urozmaicona. Dodawane do archiwum pliki możemy dzielić na różne części (w tym opcja dzielenia nośnikowego czyli co 1,4 MB, 700 MB oraz 4,7 GB), tworzyć do niego hasło czy też ustawiać opcję samo wypakowania (tak zwane archiwum SFX gdzie wystarczy uruchomić aplikację, a program resztę zrobi za nas [ewentualnie wybierzemy jedynie miejsce docelowe wypakowania pliku/plików]). Archiwizacja jest bardzo przydatna szczególnie wtedy kiedy chcemy wysłać kilka plików naraz za jednym zamachem (np. przez pocztę elektroniczną) czy chcemy podzielić plik z łatwą możliwością powrotnego złączenia go co w znacznym stopniu upraszcza życie i ułatwia pracę z komputerem.