Kategoria: Konwertery

WinAVI Video Converter i AVI ReComp

21Od dawna użytkownicy Internetu wiedzieli, że są ogromne możliwości konwersji przynajmniej jeśli chodzi o pliki Audio. Mało ludzi zdawało sobie jednak sprawę z tego, że podobne możliwości mamy jeśli chodzi o pliki Video. Dzieje się tak z powodu braku wiedzy na tle konwerterów video i braku świadomości, że istnieją takie programy jak WinAVI Video Converter – obsługujący bardzo dużą ilość formatów konwerter, który zapewnia nam konwersję bezstratną. Posiada on również wiele innych funkcji jak możliwość Rippowania płyt DVD, a także zamieniania zwykłego pliku AVI czy MPEG na format DVD (wraz z nagraniem go na płytę). Sama konwersja odbywać się może między wieloma formatami – aplikacja obsługuje między innymi AVI, MPEG-1 / 2 i 4, VCD/SVCD/DVD, a także standardowe formaty jak DviX, XVid, WMV, QuickTime MOV, RM, ASF, a nawet Flash Movie (SWF). Do tego dochodzi bardzo przejrzysty (i przy okazji zaawansowany) interfejs graficzny i otrzymujmy bardzo dobry program do konwersji plików. A że płatny? No cóż, Internet dzieli się na dwie części programów: darmowych, średniej jakości, oraz najlepszych, płatnych. Zdarzają się od tego oczywiście wyjątki, ale bardzo rzadko, ogólnie zasada jest prosta – chcesz dobry program? Zapłać.

Rekompresja, wpierw trzeba wytłumaczyć co to w ogóle znaczy. Rekompresja to ponowne przetworzenie pliku, poprawiające jego jakość, w skład rekompresji dochodzi również możliwość dodania/usunięcia kilku rzeczy, lecz to zależy już od użytkownika i programu jakim operuje. Rekompresja również wchodzi w skład szeroko pojętej konwersji plików. AVI ReComp to program polskiego autorstwa (ponownie napisany przez jednego człowieka) pozwalający na profesjonalną rekompresję naszej domowej kolekcji filmów w formacie AVI. Dodatkowo program podczas rekompresji pozwala na kilka małych poprawek. Możemy „wszczepić” na stałe napisy do filmu, pozbyć się czarnych pasków, które są dosyć denerwujące, kilku zbędnych algorytmów (w tym QPEL), czy też poprawić jakość filmu oraz zmienić jego rozdzielczość. Dodatkowo po rekompresji nasz plik wyjściowy jest w pełni kompatybilny z każdym (nawet najnowszym) odtwarzaczem DVD/MPEG-4. Dodatkowym atutem jest fakt, że aplikacja ta jest w pełni bezpłatna więc każdy powinien spróbować choć raz przeprowadzić rekompresję swego filmu.

Exact Audio Copy i MidiMeow

31Exact Audio Copy jest bardzo przydatny głównie wtedy gdy mamy płytę typu Audio CD, ale bez informacji na temat ścieżek, ani wykonawcy. Jest to bowiem jeden z niewielu konwerterów posiadający pełną obsługę internetowej bazy CDDB – zbioru informacji na temat muzyki, dzięki którym automatycznie podczas kopiowania plików na dysk będą pobierane tagi tak aby na naszym twardzielu zagościły już pliki wyposażone w pełną gamę najważniejszych informacji (artystę, nazwę piosenki, album, rok wydania, gatunek). Dodatkowo jest to jedyny program, który automatycznie poprawia błędy zawarte w plikach utworzone na skutek uszkodzeń mechanicznych płyty. Potrafi on również sprawić (tzw. programowe wykrywanie nośników wymiennych) że nawet bardzo porysowane płyty CD (Audio CD) zostaną wykryte przez nas czytnik i otrzymamy możliwość zgrania z nich muzyki. Ponadto posiada funkcję poprawy jakości naszych plików – wyrównanie poziomu głośności każdego pliku z osobna czy redukcję szumów. Jak zatem widzicie opcji jest sporo, a każda z nich działa poprawnie. Jest to również jeden z niewielu programów, który mimo dobrej jakości pozostaje w sieci z licencją Freeware.

MidiMeow jest jedynym, w pełni działającym programem, który potrafi skonwertować plik w formacie MIDI na zwykły plik audio w formacie MP3, WMV czy OGG. Jest to bardzo przydatne wtedy kiedy chcemy się pozbyć charakterystycznego, polifonicznego wydźwięku. Aplikacja ta bowiem zamienia takie dźwięki w bardziej symfoniczne dzięki czemu mamy wrażenie jakby zwykły dźwięk, utworzony na syntezatorze zamienił się w najnormalniejszą muzykę graną przez profesjonalną orkiestrę. MidiMeow koryguje wszelkie niedoróbki tak aby plik wyjściowy posiadał jak najlepszą jakość. Jest on bardzo prosty w obsłudze i jedyne co musimy zrobić to wybrać plik źródłowy i ścieżkę gdzie ma być zapisany plik docelowy. Bardzo ważnym jest jednak, że program do konwersji wykorzystuje układ naszej karty dźwiękowej. To od niej jest tak naprawdę zależne jaki dźwięk otrzymamy po zamianie na MP3, OGG czy WMV zatem im lepsza karta tym lepszy dźwięk. Trzeba się zatem przygotować na to, że skonwertowany u nas plik może brzmieć zdecydowanie inaczej niż ten sam plik skonwertowany np. u kolegi. Tak czy inaczej MidiMeow w dalszym ciągu pozostaje bardzo dobrym – i co najważniejsze – innowacyjnym programem do konwersji plików.

CDex i AudioGoGo

11Stworzony przez jednego człowieka program służący do konwersji plików audio. Jako przydatny dodatek możemy brać również pod uwagę edycję tagów IDE-3 naszych zbiorów muzycznych. Sam program przypomina (a wręcz jest bliźniaczo podobny) z wyglądu znanego Total Commandera (a raczej zapomnianego już Norton Commandera). Posiada bardzo prosty w obsłudze menadżer plików w znanych przez starych użytkowników niebieskich barwach. Dzięki prostocie obsługi jest on bardzo przyswajalny nawet przez laików, a dzięki niezbyt skomplikowanemu graficznemu interfejsowi nie zabiera on dużej ilości zasobów dzięki czemu jego praca w tle jest praktycznie nieodczuwalna. Sama konwersja natomiast przebiega bez większego problemu. Możemy konwertować pomiędzy wieloma formatami (takimi jak MP3, WAV, OGG, czy APE), a co najważniejsze – starty w konwersji są praktycznie nie zauważalne dzięki czemu możemy wręcz „przeskakiwać z jednego formatu na drugi” tym bardziej, że sama konwersja jest szybka i – jak już wspominałem – bezproblemowa. Dodatkowym atutem jest wspomniana już wcześniej możliwość edycji tagów IDE-3 dzięki czemu w ogólnym rozrachunku CDex to jeden z najbardziej funkcjonalnych programów do konwersji plików.

AudioGoGo to aplikacja polskiego autorstwa, stworzona przez jednego, ale za to zdolnego programistę Dariusza Baumanna służąca do Rippowania plików audio czyli zgrywania ich do formatu MP3 z płyt Audio CD. Główną cechą, która czyni go wyjątkowym to posiadanie własnych, autorskich kodeków zwanych GoGo (stąd nazwa programu) – można je również nazwać zmodyfikowanymi kodekami o nazwie lame. Kodeki te są jednymi z najlepiej zoptymalizowanych dzięki czemu proces rippowania (który notabene również zalicza się do rodzajów konwersji) staje się nie tylko szybszy i wydajniejszy, ale także całkowicie bezstratny dzięki czemu nasza ulubiona muzyka z kompaktów będzie brzmieć na komputerze dokładnie tak samo jak w wieży. Dodatkowym atutem jest prosty interfejs, niewielka waga programu (niecały 1 megabajt to bardzo dobry wynik jak na konwerter) oraz fakt, że jest to program bezpłatny (rozpowszechniany na licencji Freeware). Warto go przetestować choćby dlatego, żeby się przekonać, że Polacy również potrafią stworzyć dobry program multimedialny, z którego korzystanie to czysta przyjemność.