Kategoria: Obróbka filmowa

Obróbka i konwersja

41Zabierając się do obróbki plików Video musimy się uzbroić w cierpliwość i szukanie części opcji na zasadzie prób i błędów. Metrum samej sprawy stanowi jednak dobór odpowiedniego dla nas programu umożliwiającego nam obróbkę i konwersję plików Video. Na każdą aplikację powinniśmy popatrzeć pod trzema kątami – w jakim stopniu stracimy na jakości konwertując plik, jakie możliwości i narzędzia będzie nam oferował nasz program oraz jak bardzo zwiększy się jego waga po zakończeniu operacji (choć tutaj kwestia leży również w odpowiednim doborze kodowania jako, że kiedyś źle to ustawiając zrobiłem 30 sekundowy film ważący 35 GB, a mimo tego z HD miało to mało wspólnego ;) ). Bardzo ważne jest ile (i ewentualnie jakie) aplikacja obsługuje formaty, jako że czasami standardowy MPEG czy AVI po prostu nie wystarczają. Nie ma się jednak czym przejmować ponieważ w sieci znajduje się mnóstwo programów darmowych jak i zarówno płatnych, a pośród nich znajduje się kilka perełek, z których z pewnością warto będzie skorzystać.

VirtualDub. Fakt, że niewiele waży (zaledwie 1,5 MB) nie dyskwalifikuje go z ogólnego wyścigu o stołek lidera, wręcz przeciwnie – jego mała waga i niewielkie wymagania sprzętowe jedynie utwierdzają w przekonaniu, że VirtualDub jest najlepszym narzędziem do edycji plików video. Posiada on mnóstwo opcji takich jak cięcie filmów, ich obróbka, katalogowanie i sortowanie plików, a także nagrywanie ich na nośniki danych (CD, DVD) bezpośrednio z poziomu programu. Bardzo ważną zaletą VirtualDuba jest możliwość wybrania pasujących nam kodeków ręcznie więc metodą prób i błędów można dojść do ustawień, które będą najlepsze i najkorzystniejsze. Do tego do filmów można dodawać różne efekty (podobnie jak i przed samym uruchomieniem filmu) dlatego też VDub umożliwia przygotowywanie prostych projekcji z równie prostym menu wyboru przed filmem. Możemy również przygotowywać trailery czy zwiastuny za pomocą profesjonalnych narzędzi do cięcia i łączenia plików video, a także jest możliwość dodawania do pliku video własnych strumieni Audio (np. dołączanie do odpowiedniej minuty w filmie plik audio, czy wplecenie do samego pliku lektora).

WMM (Windows Movie Maker) to proste w obsłudze, systemowe narzędzie do tworzenia i edytowania plików video, cięcia ich i nagrywania na nośniki danych. Niestety program nie posiada opcji konwersji (przynajmniej tak było w starszych wersjach programów w nowszych za bardzo się nie orientuje) przez co traci na popularności i jakości. Sam program okazuje się jednak dosyć przyjazny użytkownikowi, płacąc za to brakiem zaawansowanych narzędzi edycji. Interfejs jednak jest bardzo wygodny, a co za tym idzie – cięcie i sklejanie plików video jest bardzo przyjemne i intuicyjne. Podczas samej obróbki cały czas towarzyszy nam bardzo przejrzysta linia czasu, która pokazuje w której minucie filmu w danym momencie pracujemy. Dodatkowo przed startem filmu można dodać prostą animację wstępną czy też najprostsze menu (podobnie jak w Virtual Dub). Bardzo spodobały mi się również efekty, które można dodawać do filmu takie jak efekt ziarnistości, efekt pożółkłej taśmy, czarno-biały obraz czy linie i specyficzne przerywniki świadczące o tym, że obraz jest bardzo stary (co w tym przypadku byłoby jedynie złudzeniem optycznym). Takie efekty i odrobina wyobraźni daje bardzo ciekawy wynik końcowy, co dowodzi temu, że mimo prostoty i braku dużej ilości opcji WMM okazuje się nienajgorszym programem i znajduje swe zastosowanie.

#1 Video Converter i Super DVD Ripper

5#1 Video Converter. Główna zaletą produktu firmy Videotox jest obszerność w doborze obsługiwanych formatów (oczywiście jak na video gdzie tych formatów za dużo nie ma). Program obsługuje standardowe formaty (WMV, MPEG, AVI) jak i te mniej znane i bardziej zaawansowane formaty (ASF), bardzo dobrze radzi sobie również z formatami DVD (.VOB czy .DAT) co już w tym momencie czyni go wyjątkowym, aczkolwiek cechą charakteryzującą go, która ostatecznie zachęci was do kupna programu (program jest płatny, wersja trial do przetestowania) jest niespodziewana szybkość i wydajność podczas konwertowania. #1 Video Converter potrafi konwertować pliki nawet z dwukrotną szybkością w porównaniu do innych aplikacji tego typu co jest wyniki zadowalającym nawet najbardziej wymagającego użytkownika. Bardzo przydatne są również narzędzia do cięcia i obróbki – mimo tego iż bardzo proste okazują się jednocześnie bardzo przydatne, jako że wygodnym jest przygotowanie swojego filmu tuż przed samą konwersją. W skrócie – #1 Video Converter to bardzo solidny i funkcjonalny program, który nie raz przyda się wielu z was.

Super DVD Ripper. Nieraz zdarza się tak, że nasz ulubiony film na DVD chcemy posiadać na swoim „twardzielu” (dysku twardym) bez konieczności ściągania go – no bo w sumie po co ściągać filmy, który mamy już w swojej kolekcji? Oczywiście można skopiować owy film metodą kopiuj/wklej, ale nie ma to sensu bo dalej pozostanie on w formacie DVDRip podczas gdy my chcemy go mieć np. w AVI. W tym celu używa się tzw. Ripperów czyli programów pozwalający nam na zrippowanie filmu na komputer (tzn. zgranie go z płyty konwertując go w czasie rzeczywistym na wybrany format [AVI, MPEG, WMV])) dzięki czemu nawet film, który posiadamy na DVD będzie można bez problemu odtworzyć jako zwykły plik video na komputerze po jego ówczesnym zrippowaniu. Super DVD Ripper jest jednym z najlepszych programów do rippowania filmów ponieważ jest to program wykorzystywany tylko i wyłącznie w powyższym celu. Nie posiada on opcji konwertowania oraz edycji/obróbki filmów dzięki czemu skupiając się wyłącznie na jednej rzeczy, wykonuje ową prawie, że doskonale, a że płatny? (wersja trial pozwala na 6 uruchomień programu) Cóż… za luksus trzeba płacić.

Windows Media Encoder i Convert X to DVD

6Przed pobraniem tego programu trzeba zadać sobie pierwsze i zarazem najsensowniejsze pytanie – czy ja korzystam z Windows Media Player? Czy ktoś normalny w ogóle korzysta z tego programu?! Ah widzę las rąk. No cóż, czemu się dziwić skoro sam WMP stwarza nieraz więcej problemów niż sam system. Dodatkowo na siłę wręcz łączyć się chce z Internetem i sprawdzać legalność naszej muzyki (która jak wiadomo nie zawsze z oryginalnego źródła pochodzi). Dodatkowo koszmarna obsługa biblioteki multimedialnej i śmieszna ilość obsługiwanych formatów. Ci z was jednak, którzy w dalszym ciągu korzystają z owego programu powinni się zaopatrzyć w kolejne narzędzie firmy Microsoft – Windows Media Encoder. To malutkie narzędzie służy do konwersji plików audio/video (choć głównie tych drugich) do formatu Windows Media Player (w wypadku video jest to głównie WMV). Samo narzędzie jest bardzo proste w obsłudze i działa nader (w porównaniu do innych narzędzi tej firmy) szybko i bezawaryjnie, ale co z tego skoro konwertuje pliki tylko i wyłącznie do jednego formatu? Nie lepiej pobrać wieloformatowy program do konwersji miast bawić się z tym?

Convert X to DVD. Wspominałem już o konwersji filmu z płyty DVD do formatu obsługiwanego przez nasz komputer (AVI, MPEG). Tym razem przedstawiam całkiem odwrotną sytuację no bo co wtedy gdy chcemy nasz ulubiony film wrzucić na nośnik i oglądnąć na dużym ekranie prosto z odtwarzacza DVD? Owszem można go po prostu skopiować i nagrać, ale dobrze wiemy, że tracimy wtedy na jakości oglądania, a pojawiają się często dodatkowe problemy – np. z napisami. Od tego właśnie jest rewolucyjny Convert X to DVD – pierwszy, w pełni poprawnie działający program, który zmieni nasz zwykły film video z obraz płyty DVD, którą potem sam wypali i sprawdzi poprawność operacji. Jedyne co musimy zrobić to wybrać plik video do konwersji oraz plik z napisami, które zostaną na stałe „wklejone” do naszego filmu na DVD. W dodatkowych opcjach możemy również ustalić czy film ma być przekonwertowany na rozmiar 4:3 czy 16:9 oraz możemy stworzyć swoje własne, profesjonalne menu DVD co w tym programie okazuje się banalnym wręcz zadaniem. Sama konwersja filmu i jej prędkość zależna jest od posiadanej przez nas karty graficznej. Nie jest to jednak pożeracz zasobów komputera i na zwykłej, niczym nie wyróżniającej się karcie będzie konwertował z prędkością x1. Ogólnie rzecz biorąc owa prędkość jest jako domyślna i rzadko się zdarza, że program ją przekracza tym bardziej gdy jakość konwersji jest ustawiona na najwyższą tak więc cały proces zamienienia Video na DVD trwa mniej więcej tyle ile sam film. Sam program jest niestety narzędziem płatnym (acz nie należy do najdroższych) jednak kupując go wiedzcie, że się nie zawiedziecie.