41Zabierając się do obróbki plików Video musimy się uzbroić w cierpliwość i szukanie części opcji na zasadzie prób i błędów. Metrum samej sprawy stanowi jednak dobór odpowiedniego dla nas programu umożliwiającego nam obróbkę i konwersję plików Video. Na każdą aplikację powinniśmy popatrzeć pod trzema kątami – w jakim stopniu stracimy na jakości konwertując plik, jakie możliwości i narzędzia będzie nam oferował nasz program oraz jak bardzo zwiększy się jego waga po zakończeniu operacji (choć tutaj kwestia leży również w odpowiednim doborze kodowania jako, że kiedyś źle to ustawiając zrobiłem 30 sekundowy film ważący 35 GB, a mimo tego z HD miało to mało wspólnego ;) ). Bardzo ważne jest ile (i ewentualnie jakie) aplikacja obsługuje formaty, jako że czasami standardowy MPEG czy AVI po prostu nie wystarczają. Nie ma się jednak czym przejmować ponieważ w sieci znajduje się mnóstwo programów darmowych jak i zarówno płatnych, a pośród nich znajduje się kilka perełek, z których z pewnością warto będzie skorzystać.

VirtualDub. Fakt, że niewiele waży (zaledwie 1,5 MB) nie dyskwalifikuje go z ogólnego wyścigu o stołek lidera, wręcz przeciwnie – jego mała waga i niewielkie wymagania sprzętowe jedynie utwierdzają w przekonaniu, że VirtualDub jest najlepszym narzędziem do edycji plików video. Posiada on mnóstwo opcji takich jak cięcie filmów, ich obróbka, katalogowanie i sortowanie plików, a także nagrywanie ich na nośniki danych (CD, DVD) bezpośrednio z poziomu programu. Bardzo ważną zaletą VirtualDuba jest możliwość wybrania pasujących nam kodeków ręcznie więc metodą prób i błędów można dojść do ustawień, które będą najlepsze i najkorzystniejsze. Do tego do filmów można dodawać różne efekty (podobnie jak i przed samym uruchomieniem filmu) dlatego też VDub umożliwia przygotowywanie prostych projekcji z równie prostym menu wyboru przed filmem. Możemy również przygotowywać trailery czy zwiastuny za pomocą profesjonalnych narzędzi do cięcia i łączenia plików video, a także jest możliwość dodawania do pliku video własnych strumieni Audio (np. dołączanie do odpowiedniej minuty w filmie plik audio, czy wplecenie do samego pliku lektora).

WMM (Windows Movie Maker) to proste w obsłudze, systemowe narzędzie do tworzenia i edytowania plików video, cięcia ich i nagrywania na nośniki danych. Niestety program nie posiada opcji konwersji (przynajmniej tak było w starszych wersjach programów w nowszych za bardzo się nie orientuje) przez co traci na popularności i jakości. Sam program okazuje się jednak dosyć przyjazny użytkownikowi, płacąc za to brakiem zaawansowanych narzędzi edycji. Interfejs jednak jest bardzo wygodny, a co za tym idzie – cięcie i sklejanie plików video jest bardzo przyjemne i intuicyjne. Podczas samej obróbki cały czas towarzyszy nam bardzo przejrzysta linia czasu, która pokazuje w której minucie filmu w danym momencie pracujemy. Dodatkowo przed startem filmu można dodać prostą animację wstępną czy też najprostsze menu (podobnie jak w Virtual Dub). Bardzo spodobały mi się również efekty, które można dodawać do filmu takie jak efekt ziarnistości, efekt pożółkłej taśmy, czarno-biały obraz czy linie i specyficzne przerywniki świadczące o tym, że obraz jest bardzo stary (co w tym przypadku byłoby jedynie złudzeniem optycznym). Takie efekty i odrobina wyobraźni daje bardzo ciekawy wynik końcowy, co dowodzi temu, że mimo prostoty i braku dużej ilości opcji WMM okazuje się nienajgorszym programem i znajduje swe zastosowanie.