Tag: avi

WinAVI Video Converter i AVI ReComp

21Od dawna użytkownicy Internetu wiedzieli, że są ogromne możliwości konwersji przynajmniej jeśli chodzi o pliki Audio. Mało ludzi zdawało sobie jednak sprawę z tego, że podobne możliwości mamy jeśli chodzi o pliki Video. Dzieje się tak z powodu braku wiedzy na tle konwerterów video i braku świadomości, że istnieją takie programy jak WinAVI Video Converter – obsługujący bardzo dużą ilość formatów konwerter, który zapewnia nam konwersję bezstratną. Posiada on również wiele innych funkcji jak możliwość Rippowania płyt DVD, a także zamieniania zwykłego pliku AVI czy MPEG na format DVD (wraz z nagraniem go na płytę). Sama konwersja odbywać się może między wieloma formatami – aplikacja obsługuje między innymi AVI, MPEG-1 / 2 i 4, VCD/SVCD/DVD, a także standardowe formaty jak DviX, XVid, WMV, QuickTime MOV, RM, ASF, a nawet Flash Movie (SWF). Do tego dochodzi bardzo przejrzysty (i przy okazji zaawansowany) interfejs graficzny i otrzymujmy bardzo dobry program do konwersji plików. A że płatny? No cóż, Internet dzieli się na dwie części programów: darmowych, średniej jakości, oraz najlepszych, płatnych. Zdarzają się od tego oczywiście wyjątki, ale bardzo rzadko, ogólnie zasada jest prosta – chcesz dobry program? Zapłać.

Rekompresja, wpierw trzeba wytłumaczyć co to w ogóle znaczy. Rekompresja to ponowne przetworzenie pliku, poprawiające jego jakość, w skład rekompresji dochodzi również możliwość dodania/usunięcia kilku rzeczy, lecz to zależy już od użytkownika i programu jakim operuje. Rekompresja również wchodzi w skład szeroko pojętej konwersji plików. AVI ReComp to program polskiego autorstwa (ponownie napisany przez jednego człowieka) pozwalający na profesjonalną rekompresję naszej domowej kolekcji filmów w formacie AVI. Dodatkowo program podczas rekompresji pozwala na kilka małych poprawek. Możemy „wszczepić” na stałe napisy do filmu, pozbyć się czarnych pasków, które są dosyć denerwujące, kilku zbędnych algorytmów (w tym QPEL), czy też poprawić jakość filmu oraz zmienić jego rozdzielczość. Dodatkowo po rekompresji nasz plik wyjściowy jest w pełni kompatybilny z każdym (nawet najnowszym) odtwarzaczem DVD/MPEG-4. Dodatkowym atutem jest fakt, że aplikacja ta jest w pełni bezpłatna więc każdy powinien spróbować choć raz przeprowadzić rekompresję swego filmu.

Windows Media Encoder i Convert X to DVD

6Przed pobraniem tego programu trzeba zadać sobie pierwsze i zarazem najsensowniejsze pytanie – czy ja korzystam z Windows Media Player? Czy ktoś normalny w ogóle korzysta z tego programu?! Ah widzę las rąk. No cóż, czemu się dziwić skoro sam WMP stwarza nieraz więcej problemów niż sam system. Dodatkowo na siłę wręcz łączyć się chce z Internetem i sprawdzać legalność naszej muzyki (która jak wiadomo nie zawsze z oryginalnego źródła pochodzi). Dodatkowo koszmarna obsługa biblioteki multimedialnej i śmieszna ilość obsługiwanych formatów. Ci z was jednak, którzy w dalszym ciągu korzystają z owego programu powinni się zaopatrzyć w kolejne narzędzie firmy Microsoft – Windows Media Encoder. To malutkie narzędzie służy do konwersji plików audio/video (choć głównie tych drugich) do formatu Windows Media Player (w wypadku video jest to głównie WMV). Samo narzędzie jest bardzo proste w obsłudze i działa nader (w porównaniu do innych narzędzi tej firmy) szybko i bezawaryjnie, ale co z tego skoro konwertuje pliki tylko i wyłącznie do jednego formatu? Nie lepiej pobrać wieloformatowy program do konwersji miast bawić się z tym?

Convert X to DVD. Wspominałem już o konwersji filmu z płyty DVD do formatu obsługiwanego przez nasz komputer (AVI, MPEG). Tym razem przedstawiam całkiem odwrotną sytuację no bo co wtedy gdy chcemy nasz ulubiony film wrzucić na nośnik i oglądnąć na dużym ekranie prosto z odtwarzacza DVD? Owszem można go po prostu skopiować i nagrać, ale dobrze wiemy, że tracimy wtedy na jakości oglądania, a pojawiają się często dodatkowe problemy – np. z napisami. Od tego właśnie jest rewolucyjny Convert X to DVD – pierwszy, w pełni poprawnie działający program, który zmieni nasz zwykły film video z obraz płyty DVD, którą potem sam wypali i sprawdzi poprawność operacji. Jedyne co musimy zrobić to wybrać plik video do konwersji oraz plik z napisami, które zostaną na stałe „wklejone” do naszego filmu na DVD. W dodatkowych opcjach możemy również ustalić czy film ma być przekonwertowany na rozmiar 4:3 czy 16:9 oraz możemy stworzyć swoje własne, profesjonalne menu DVD co w tym programie okazuje się banalnym wręcz zadaniem. Sama konwersja filmu i jej prędkość zależna jest od posiadanej przez nas karty graficznej. Nie jest to jednak pożeracz zasobów komputera i na zwykłej, niczym nie wyróżniającej się karcie będzie konwertował z prędkością x1. Ogólnie rzecz biorąc owa prędkość jest jako domyślna i rzadko się zdarza, że program ją przekracza tym bardziej gdy jakość konwersji jest ustawiona na najwyższą tak więc cały proces zamienienia Video na DVD trwa mniej więcej tyle ile sam film. Sam program jest niestety narzędziem płatnym (acz nie należy do najdroższych) jednak kupując go wiedzcie, że się nie zawiedziecie.