Tag: windows

Obróbka i konwersja

41Zabierając się do obróbki plików Video musimy się uzbroić w cierpliwość i szukanie części opcji na zasadzie prób i błędów. Metrum samej sprawy stanowi jednak dobór odpowiedniego dla nas programu umożliwiającego nam obróbkę i konwersję plików Video. Na każdą aplikację powinniśmy popatrzeć pod trzema kątami – w jakim stopniu stracimy na jakości konwertując plik, jakie możliwości i narzędzia będzie nam oferował nasz program oraz jak bardzo zwiększy się jego waga po zakończeniu operacji (choć tutaj kwestia leży również w odpowiednim doborze kodowania jako, że kiedyś źle to ustawiając zrobiłem 30 sekundowy film ważący 35 GB, a mimo tego z HD miało to mało wspólnego ;) ). Bardzo ważne jest ile (i ewentualnie jakie) aplikacja obsługuje formaty, jako że czasami standardowy MPEG czy AVI po prostu nie wystarczają. Nie ma się jednak czym przejmować ponieważ w sieci znajduje się mnóstwo programów darmowych jak i zarówno płatnych, a pośród nich znajduje się kilka perełek, z których z pewnością warto będzie skorzystać.

VirtualDub. Fakt, że niewiele waży (zaledwie 1,5 MB) nie dyskwalifikuje go z ogólnego wyścigu o stołek lidera, wręcz przeciwnie – jego mała waga i niewielkie wymagania sprzętowe jedynie utwierdzają w przekonaniu, że VirtualDub jest najlepszym narzędziem do edycji plików video. Posiada on mnóstwo opcji takich jak cięcie filmów, ich obróbka, katalogowanie i sortowanie plików, a także nagrywanie ich na nośniki danych (CD, DVD) bezpośrednio z poziomu programu. Bardzo ważną zaletą VirtualDuba jest możliwość wybrania pasujących nam kodeków ręcznie więc metodą prób i błędów można dojść do ustawień, które będą najlepsze i najkorzystniejsze. Do tego do filmów można dodawać różne efekty (podobnie jak i przed samym uruchomieniem filmu) dlatego też VDub umożliwia przygotowywanie prostych projekcji z równie prostym menu wyboru przed filmem. Możemy również przygotowywać trailery czy zwiastuny za pomocą profesjonalnych narzędzi do cięcia i łączenia plików video, a także jest możliwość dodawania do pliku video własnych strumieni Audio (np. dołączanie do odpowiedniej minuty w filmie plik audio, czy wplecenie do samego pliku lektora).

WMM (Windows Movie Maker) to proste w obsłudze, systemowe narzędzie do tworzenia i edytowania plików video, cięcia ich i nagrywania na nośniki danych. Niestety program nie posiada opcji konwersji (przynajmniej tak było w starszych wersjach programów w nowszych za bardzo się nie orientuje) przez co traci na popularności i jakości. Sam program okazuje się jednak dosyć przyjazny użytkownikowi, płacąc za to brakiem zaawansowanych narzędzi edycji. Interfejs jednak jest bardzo wygodny, a co za tym idzie – cięcie i sklejanie plików video jest bardzo przyjemne i intuicyjne. Podczas samej obróbki cały czas towarzyszy nam bardzo przejrzysta linia czasu, która pokazuje w której minucie filmu w danym momencie pracujemy. Dodatkowo przed startem filmu można dodać prostą animację wstępną czy też najprostsze menu (podobnie jak w Virtual Dub). Bardzo spodobały mi się również efekty, które można dodawać do filmu takie jak efekt ziarnistości, efekt pożółkłej taśmy, czarno-biały obraz czy linie i specyficzne przerywniki świadczące o tym, że obraz jest bardzo stary (co w tym przypadku byłoby jedynie złudzeniem optycznym). Takie efekty i odrobina wyobraźni daje bardzo ciekawy wynik końcowy, co dowodzi temu, że mimo prostoty i braku dużej ilości opcji WMM okazuje się nienajgorszym programem i znajduje swe zastosowanie.

WinRAR i WinZIP

2WinRAR to (niestety) płatny program do archiwizacji i kompresji naszych plików stworzony przez firmę Eugen Roschal i od wielu, wielu lat stale rozwijany. Posiada w pełni profesjonalny interfejs graficzny i mnogość opcji. Dzięki niemu możemy między innymi (prócz standardowej archiwizacji) tworzyć archiwa SFX (samo wypakowujące się), dzielić nasze archiwa na mniejsze części, testować stworzone archiwa, a także je naprawiać i dodawać tzw. dane naprawcze, dzięki, którym będziemy mogli naprawić niedziałające archiwa. WinRAR jest zarazem programem, który obsługuje największą ilość archiwów. Dzięki nim otworzymy (prócz standardowych .zip i .rar) pliki z rozszerzeniem .ace, .bz2, .jar czy nawet .tar i .gz co dowodzi na to, że program posiada kompatybilność z prawie wszystkimi rodzajami folderów skompresowanych (jako, że to jedynie 1/5 pełnej listy obsługiwanych przez aplikację formatów). Dodatkowo narzędzie to działa bardzo stabilnie i wydajnie – proces archiwizacji jest skracany do absolutnego minimum i stara się on nie obciążać zbytnio zasobów komputera dzięki czemu mamy do czynienia z bardzo dobrym, prostym i wydajnym programem do kompresji i archiwizacji naszych danych.

Nie chcesz ściągać dodatkowego oprogramowania, a potrzebujesz szybko stworzyć archiwum? Na szczęście jest Windows z WinZIPem! WinZIP to archiwizator instalujący się wraz z systemem obsługujący i zarazem tworzący jeden typ archiwum, a dokładniej folder skompresowany typu .zip. Nie posiada on wiele funkcji, a wszystkie działania wykonujemy z poziomu paska kontekstowego. Oczywiście trzeba w tym momencie wspomnieć, że .zip to najbardziej prymitywne/najprostsze archiwum, w którym jesteśmy pozbawieni multum funkcji podobnie jest i z programem. WinZIPem nie stworzymy bowiem archiwum typu SFX, nie jesteśmy w stanie podzielić naszego archiwum na części czy też nie damy rady go w razie wypadku naprawić, a podczas tworzenia nie mamy możliwości dodania danych naprawczych. Tak czy inaczej WinZIP jest bardzo dobrą alternatywą dla tych, którzy nie potrzebują dodatkowych programów tylko po to, aby stworzyć jedno archiwum. Jest to program dla ludzi, którzy raz na jakiś czas potrzebują utworzyć archiwum (a w tym przypadku folder skompresowany), który jest im potrzebny „na gwałt”. Tacy ludzie z narzędzia Windowsa będą z pewnoscią zadowoleni.